Uşak, Ege Bölgesi’nde bulunan ve tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir ildir. Uşak’ta gezilecek yerler arasında şunları sıralayabiliriz;

Ulubey Kanyonu

Uşak’ın Ulubey ilçesinde bulunan bu kanyon, ABD’nin Arizona Eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahiptir. Muhteşem manzarası ve cam terasıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak’ta bulunan bu müze, Karun Hazinesi başta olmak üzere birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Müzede ayrıca Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler de sergilenmektedir.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak’ın merkezinde bulunan bu müze, Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis’in esir alındığı binadır. Müzede Atatürk’ün eşyaları, Trikopis’in silah ve kılıcı, Uşak yöresine ait el sanatları ve etnografik eserler görülebilir.

Paşa Hanı

Uşak’ın tarihi dokusunu yansıtan bu han, 18. yüzyılda Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Hanın içinde 30 dükkân bulunur ve günümüzde hediyelik eşya, halı-kilim, antika gibi ürünler satılır.

Şifalı Sular ve Kaplıcalar

Uşak’ta birçok şifalı su ve kaplıca kaynağı bulunur. Bunlardan en bilinenleri Banaz Kaplıcası, Karahallı Kaplıcası, Hamamboğazı Kaplıcası ve Evrenli Doğal Park’tır. Bu yerlerde hem sağlık hem de doğa turizmi yapabilirsiniz.

Blaundus Antik Kenti

Uşak’ın Sivaslı ilçesinde bulunan bu antik kent, MÖ 3. yüzyılda Büyük İskender’in Makedon askerleri tarafından kurulmuştur. Antik kentte tiyatro, agora, hamam, tapınak gibi yapılar görülebilir.

Clandras Köprüsü

Uşak’ın Karahallı ilçesinde bulunan bu köprü, Roma döneminde inşa edilmiştir. 18 metre kemer açıklığına sahip olan köprü, Banaz Çayı üzerindedir. Köprüye yakın mesafede Pepuza Antik Kenti de bulunur.

Taşyaran Vadisi

Uşak Taşyaran Vadisi, Uşak-İzmir Karayolu üzerinde Yenişehir köyü yakınlarında bulunan bir doğa harikasıdır. Su, rüzgâr ve tektonik hareketlerin etkisiyle oluşmuş bu vadi, kayaların farklı renkleri ve şekilleriyle görsel bir şölen sunar. Vadi içinde yürüyüş yapabilir, buz tutmuş akarsuyun altında yüzen balıkları izleyebilir, piknik yapabilir veya seyir terasından manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.