Uşak yöresel yemekleri, Ege Bölgesi’nin zengin ve çeşitli mutfak kültürünü yansıtan lezzetlerdir. Uşak’ta hem zeytinyağlı yemekler hem et yemekleri, hem de hamur işleri bulabilirsiniz. Uşak yöresel yemekleri arasında şunları sayabiliriz:

1- Tarhana Çorbası

Uşak usulü tarhana çorbası, kırmızı ve yeşil biber, un, yoğurt, süt, soğan, nane, domates ve isteğe göre haşlanmış fasulye ya da nohut ile hazırlanan hamurun kurutulup kaynatılmasıyla yapılır. Bol malzemeli ve lezzetli bir çorbadır.

2- Keşkek

Uşak’ta özel günlerde misafirlere ikram edilen bir yemektir. Dövülmüş buğday, et ya da tavuk suyu, tereyağı ve baharatlarla pişirilir. İçine didilmiş et veya tavuk ile pirinç de eklenebilir.

3- Et Basma

Dana kıymadan hazırlanan bu yemek, soğan, maydanoz, kapya biber, sarımsak, domates ve baharatlarla karıştırılıp tepsiye yayılır. Üzerine arpacık soğan, patates ve yeşil biber dizilip domates salçası gezdirilerek fırında pişirilir.

4- Ciğer Sarma

Sakatat sevenler için harika bir seçenek olan ciğer sarma, pirinçli kuş üzümlü iç harcın kuzu ciğer ile sarılmasıyla yapılır. Fırında pişirilen ciğer sarmaların üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür.

5- Döndürme Böreği

Uşak’ın simge yemeklerinden olan döndürme böreği, ıspanak ve peynirli iç harcın hazırlanan hamurlarla sarılmasıyla yapılır. Fırında kızartılan böreklerin üzerine tereyağı gezdirilir.

6- Çömlek Kebabı

Uşak’ta özel olarak yapılan çömleklerde pişirilen bu kebap, kuzu eti, patlıcan, domates, biber ve soğan gibi sebzelerle hazırlanır. Sebzelerin üzerine et parçaları yerleştirilip fırında pişirilen kebap, servis edilmeden önce çömleği kırarak açmak gerekir.

7- Alacatene

Uşak’ın meşhur tatlılarından olan alacatene, irmik helvasının içine ceviz konulup şekil verilmesiyle yapılır. Üzerine şerbet dökülerek servis edilen tatlı, adını Uşak’ın Alacatene köyünden alır.

8- Katmer

Tahinli, susamlı veya haşhaşlı olarak yapılan katmer, hamurunun özenle hazırlanmasıyla lezzet kazanır. Sac üzerinde pişirilen katmerin içine isteğe göre peynir veya bal da konulabilir.

9- Demir Tatlısı

Uşak’ın en eski tatlılarından biri olan demir tatlısı, un ve yumurtadan yapılan hamurun demir bir kalıpla şekillendirilmesiyle yapılır. Kızartılan tatlıların üzerine şerbet dökülür ve ceviz serpilir.